Broušení parket

Stejně jako diamant potřebuje vybrousit, aby se stal diamantem, u parket to platí stejně. Pokud chcete podlahu oživit, tak aby vypadala opět jako nová, je broušení z rukou odborníků ideálním řešením. Renovace parket v podobě broušení by se měla provádět jednou za 10 až 20 let podle míry poškození a intenzity namáhání krytiny.

broušení a renovace parket

Míra poškození parket

Pokud jsou parkety pouze lehce povrchově poškozeny, stačí vybrousit pouze původní poškrábaný lak, samotné parkety se téměř nebrousí a broušení probíhá do hloubky přibližně 1 mm. V případě většího poškození se broušení provádí do hloubky do 3mm v několika vrstvách. Pokud je poškození v hloubce větší než 3 mm nemá většinou broušení smysl a je potřeba vyměnit poškozená místa za nové parkety.

Jak probíhá broušení podlah?

Broušení podlah se provádí ve třech etapách, začíná se nejhrubším broušením, středním, a ve finále nejjemnějším broušením.

Tento postup i zkušenosti s broušením parket jsou velice důležité, pokud se chcete dočkat vytouženého výsledku, proto je vhodné na broušení podlahy pozvat odborníky. Po samotném broušení následuje nanášení laku v několika vrstvách, základních a vrchních.

U lakovaných parket je potřeba broušení po čase zopakovat, u olejovaných parket je nutné, aby byla jednou za rok až dva obnovena svrchní ochranná vrstva.

parkety po renovaci

Když je broušení na parkety krátké

Někdy je na obnovení původní krásy krytiny broušení krátké. Broušení nepomůže v případě, že jsou parkety poškozené do hloubky (pod 3mm), jsou prasklé nebo pokroucené vlivem většího množství vody, v takových případech je většinou potřeba vyměnit parkety za nové. Pokud je podlaha poškozená v místě u stěn, není výměna příliš komplikovaná, parkety se přeskládají a vymění.

Pokud bývá poškozená část uprostřed místnosti, je výměna komplikovanější, ale ani v tomto případě by neměly být na podlaze patrné žádné vady po přebroušení a nanesení povrchové vrstvy.