Čištění a ošetření dřevěných podlah

Pořídili jste si dřevěnou podlahu? Skvělé! Jistě vám podlaha z přírodního dřeva přináší radost a je srdcem vašeho domova. Pokud se chcete postarat o to, aby podlaha vypadala stále jako nová, pojďte se podívat, jak o ni správně pečovat. Péče se vám totiž vrátí a díky pravidelnému čištění a ošetřování zvýšíte její životnost. A to se vyplatí.


Základní zásady

Nezáleží na tom, o jaký typ dřevěné podlahy se jedná. Jedno totiž mají společné. Dřevo špatně reaguje na vlhkost. To neznamená, že podlahu nesmíte umýt vodou, ale s množstvím vody opravdu šetřete. Používejte vždy dobře vyždímaný hadr nebo mop.

Při vytírání mopem opisujte na podlaze osmičky, budete stahovat nečistoty stejným směrem a výsledkem bude dokonale čistá podlaha. Na podlahu používejte pouze přípravky, které jsou na dřevěné podlahy přímo určené, nezapomínejte také číst návody k použití, ne všechny přípravky se používají stejně.

Speciální údržba

Kromě základního mytí vyžadují dřevěné podlahy také speciální péči. Tato péče se ale liší podle toho, o jaký typ povrchu se jedná. Jinak se udržují podlahy s lakovaným povrchem a podlahy s olejovaným a voskovaným povrchem. Jak tedy na ně? I s tím vám rádi poradíme.

dubová podlaha timber top

Dřevěné podlahy s lakovaným povrchem

Podlahy s lakovaným povrchem jsou ve velké oblibě, a to také z toho důvodu, že nevyžadují příliš složitou údržbu. Díky laku do dřeva nemůže proniknout žádná agresivní látka, která na dřevě zanechává skvrny. Pozor si ale dejte na poškrábání lakované podlahy, která bohužel nejde opravit lokálně a musí se celá zbrousit.

Pokud se vám zdá dřevěná podlaha mdlá, nebo lehce poškrábaná, můžete jí vdechnout nový život speciální leštěnkou nebo refresherem, který se na podlahu aplikuje mopem. Leštěnku používejte přibližně jednou za dva měsíce.

Dřevěné podlahy s olejovaným a voskovaným povrchem

O poškrábání podlahy se nemusíte strachovat u olejovaných a voskovaných podlah. Jednu nevýhodu však také mají, běžná údržba je náročnější, protože se snadněji ušpiní a je nutné je překartáčovat, naimpregnovat a vyleštit. Podlahy s olejovaným povrchem vyžadují obnovení vrstvy oleje přípravkem na údržbu jednou za 1 rok až 2 roky.

Podlahy s voskovaným povrchem je nutné přeleštit speciálním voskovým olejem, který rovnoměrně rozetřete čistým mopem nebo aplikátorem vosku. Pokud se chcete věnovat příjemnějším aktivitám, objednejte si specializovanou firmu.