Parkety

Co se vám jako první vybaví, když se řekne parkety? Zámecké pokoje a historické domy? Parkety ale rozhodně nepatří jen doby minulé. Své uplatnění díky svým vlastnostem i estetičnosti najdou i v moderních bytech a domech. Pokud se chcete o tomto typu podlahových krytin dozvědět více, směle se pusťte do čtení.

parkety po renovaci

Po stopách parket

Největšího rozmachu se podlahy dočkaly v 19. století díky technickému pokroku, novým pilám a strojům. Z původních širokých dřevěných prken, která se začaly zužovat se staly i v dnešní době velice oblíbené parkety.

Parkety se pokládaly pomocí tenkých ocelových hřebíků a lepidel, časem se začalo s výrobou parket s drážkou a perem, aby podlahy lépe držely. Nejoblíbenějším vzorem konce 19. století a začátku 20. století se stal rybí vzor.

Parketáři

Řemeslníci, kteří byli speciálně vyškoleni pro tvorbu parket, se nazývali parketáři. V padesátých letech se toto řemeslo objevovalo zcela běžně, protože byl o parkety veliký zájem. Jedním z důvodů byl jejich estetický vzhled a skutečnost, že byly parkety lehce udržovatelné. Parkety se tak staly jednou z nejoblíbenějších a ceněných podlahových krytin.

Řekněte ANO parketám

Důvodů, proč do své domácnosti zvolit parkety je opravdu nespočet, jednou z předností tohoto typu podlahové krytiny je vysoká životnost, s parketami získáte podlahu na celý život. Parkety nabízejí možnost mnohonásobné renovace i lokálních oprav, možnost změny vzhledu tónování i povrchové úpravy, variabilitu pokládky, snadnou údržbu podlahy i kvalitu, která je prověřena generacemi. Parkety také přináší tepelnou a zvukovou izolaci, své místo najdou v bytových i nebytových prostorech.

Údržba parket

Údržba parket je velice jednoduchá, musí se ale dodržovat správný postup, aby vaše podlaha byla stále jako nová. Pro běžné čištění je na parkety vhodný prachový vysavač, pokud chcete podlahu vyčistit důkladně, použijte vlhký, ale dobře vyždímaný hadr. Dřevo by se nemělo dostat do kontaktu s větším množstvím vody.

Pravidelná péče

Zhruba každých 6 měsíců byste měli použít poliš na zapečetěné podlahy nebo speciální olej pro olejové podlahy. Podlaha použitím speciálních přípravků získá oživený, zářivý vzhled a prodloužíte jí také životnost. Na parkety používejte pouze přípravky, které jsou na tento typ podlahové krytiny určené.