Renovace parket

Přírodní materiál vám vždy v domě nebo v bytě udělá velkou službu. Nejen že domov zútulní a vdechne mu takzvané teplo domova, parkety jsou také velice odolné a tato podlahová krytina má opravdu dlouhou životnost. Renovace s parketami dokáže zázraky, vdechne jim “nový život“, ožijí je a budou vypadat opět jako nové.

Proč renovovat parkety?

Ukrývá váš domov nevybroušený diamant v podobě parket? Řekneme vám, proč se rozhodnout pro renovaci této krytiny, díky které se diamant promění v briliant. Jednou z velkých předností parket je dlouhá životnost, pokud se podlaha bude správě udržovat, dokáže vydržet i více jak 100 let.

renovace parket

Další přednosti parket

Parkety jsou velice estetické, hodí se jak do klasických domů, tak i do moderních domácností, nespornou předností této podlahové krytiny jsou její vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti. V neposlední řadě jsou parkety antistatické a antialergické, a jsou proto vhodné do dětských pokojů i pro alergiky a astmatiky.

Kdy renovovat parkety?

Dřevo je velice odolný materiál, i přesto se však časem opotřebuje. Pokud je narušený pouze povrch parket, což znamená, že jsou poškrábané, vydřené, nebo jsou jinak poškozené na povrchu, je ideální čas na jejich renovaci. U vážnějšího poškození v podobě plísně, vrzání, nebo chybějících částí je pak nutná kompletnější renovace. Renovace se může provádět i opakovaně. Renovovaná podlaha bude zase jako nová a vydrží krásná až dalších 20 let.

renovace parket pred lakovanim

Údržba povrchu parket

Pokud došlo k poškození povrchu krytiny, stačí pouze částečná renovace. Vyplatí se přenechat tuto práci odborníkům, kteří parkety zbrousí, nanesou povrchovou úpravu (lak, olej vosk), lehce přebrousí povrch a ve finále podlahu zalištují.

Celková renovace

V případě nutnosti větších zásahů do parket pouze povrchová úprava nestačí. Pokud je podlaha poškozená jen v některé části, není nutné ji rozebírat celou.

V případě, že jsou parkety vážně poškozené, dají se konkrétní vlysy vyměnit, je ale důležité, aby se barva shodovala se zbytkem podlahy, takže zásah odborníků je v případě vážnějšího poškození rozhodně na místě.

Lak, olej, nebo vosk?

Při renovaci krytiny máte na výběr, jestli povrch parket opatříte lakem, olejem, nebo voskem. Pojďme se podívat, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

  • Díky akrylátovému laku opatříte parkety voděodolnou vrstvou, a tím získáte snadnou údržbu, nevýhodou ale je, že bude po čase vyžadováno kompletní zbroušení povrchu.

 

  • Vosk s olejem zachovávají přírodní vzhled parket a dřevo dýchá, čas od času je potřeba obnovit svrchní vrstvu. Nevýhodou vosku a oleje je však náročnější údržba.