Renovace dřevěných podlah
Pokud se díváte na svou starou dřevěnou podlahu, možná si říkáte: „Ta už toho zažila.“ Jestli uvažujete o tom, že podlahu, která už má něco za sebou vyměníte, nepospíchejte s tím.
Díky renovaci může být vaše podlaha zase jako nová a cena renovace je podstatně nižší než cena nové podlahy. Dřevěné podlahy mají své kouzlo a dokáží podtrhnout vzhled každého interiéru, přírodní materiál jen stěží něco nahradí.
Kdy je rekonstrukce vhodná?
Rekonstrukce dřevěných podlah se vyplatí v případě, že je poškozená její svrchní vrstva a nezáleží na tom, jestli je podlaha stará 10 nebo více jak 100 let. Zachránit podlahu nejde v případě, že je napadena dřevomorkou, nebo červotočem a v případě nahnilých prken a dlouhodobého působení vody. S poškozením vnitřní vrstvy si ale rekonstrukce hravě poradí. Rekonstrukci je možné provádět opakovaně celoplošným broušením povrchu podlahy.
Nevzdávejte se starých dřevěných podlah
Pokud váháte, jestli se pustit do renovace dřevěné podlahy, měli byste nejdříve vědět, jaký poklad doma máte. Nejen že dřevěné podlahy v domácnosti přímo sálají teplem a pohodou (teplo vám ostatně na dřevěné podlaze bude, protože je dřevo skvělým izolantem), dřevo je také přírodní materiál, který je vhodný pro děti i alergiky a je módním trendem číslo jedna.
Průběh renovace dřevěných podlah
Pokud chcete docílit opravdu kvalitní renovace, přímo se nabízí pomoc profesionálů, kteří zhodnotí stav dřevěné podlahy a vyberou postup. Podle hloubky poškození vrchní vrstvy se renovace prování buď bez zásahu do nosné konstrukce, nebo se zásahem do konstrukce.
Renovace bez zásahu do nosné konstrukce
Pokud není nutné zasahovat do nosné konstrukce, sundají se před opravou podlahy obvodové lišty, prahy a hřebíky, parkety, které jsou uvolněné se připevní, pokud jsou poškozené, opraví se a následuje renovace.
Renovace probíhá celoplošným hloubkovým broušením povrchu, tmelením a přidáním laku či oleje.
Renovace se zásahem do nosné konstrukce
Při zásahu do nosné konstrukce je nutné původní podlahu strhnout, vyčistit, vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Poté dochází ke kompletní renovaci krytiny, moření, broušení a tmelení.
Na závěr se podlaha upravuje lakem nebo olejem, jsou připevněny obvodové lišty, namontují se prahy a vy si můžete užívat podlahu, která je jako nová.