Otázky kolem dřevěných podlah a parket

Připravili jsme si pro vás nejčastější otázky ohledně dřevěných podlahových krytin, tak abyste našli všechny informace přehledně na jednom místě. Pokud jste se rozhodli pro výběr podlahové krytiny ze dřeva, odpovědi vám odhalí informace, které byste měli před výběrem vědět.

Jaký je rozdíl mezi laminátovou a dřevěnou podlahou?

Největší rozdíl mezi těmito druhy podlahových krytin je v použitém materiálu. U laminátových podlah se jedná o nosnou desku z HDF, jejíž vrchní vrstva je nejčastěji reprodukcí kresby dřeva a je překrytá průhlednou nášlapnou vrstvou. U dřevěných krytin se samozřejmě dočkáte opravdového dřeva. Tyto podlahové krytiny jsou tvořeny dvěma až třemi vrstvami dřeva a různě silnou dýhou dřeviny. Povrchová úprava je tvořena viditelnou nášlapnou vrstvou.

Je vhodné zvolit při podlahovém vytápění dřevěnou podlahu?

Dřevo má samo o sobě výborné tepelné izolační vlastnosti. Je však možné spojit podlahové vytápění s dřevěnou podlahou? Ano, záleží ale na tom, o jaký typ krytiny se jedná. Podlahové topení je ideální volbou pro trojvrstvé, dvouvrstvé, dýhované a multiplex podlahy. Podlahové vytápění však není vhodné u masivních krytin.

Záleží na směru pokládky podlahy?

Směr pokládky je důležitý kvůli výslednému vzhledu podlahy, za přirozený se považuje podélný směr, záleží ale vždy na konkrétní místnosti. U místností, které mají okna jen z jedné strany, by se měla krytina pokládat ve směru k oknu, díky tomu docílíte jejího rovnoměrného osvětlení.

Jakou vybrat? Světlou nebo tmavou?

Barva ovlivní vzhled i atmosféru vašeho domova, při výběru byste měli zhodnotit celkový vzhled místnosti, co se týče velikosti oken, přirozeného světla apod. Tmavá i světlá podlaha ovlivňuje prostorový dojem místnosti. Tmavá prostor opticky zmenšuje, světlá naopak zvětšuje. Výhodu tmavé barvy je, že působí útulně, světlá podlahová krytina zase odráží světlo a může být skvělým kontrastem k tmavému nábytku.

Jakou povrchovou úpravu podlahy vybrat?

Při výběru povrchové úpravy dřevěné podlahové krytiny záleží na vašich preferencích, protože lak i olej mají své výhody i nevýhody. Lak se snadněji udržuje a je odolnější proti špíně, nevýhodou je ale vyšší cena. Olej nabízí možnost lokálních oprav a nižší cenu, nevýhodou je však náročnější údržba.

Jaká je životnost dřevěné podlahy?

Životnost dřevěné podlahy je závislá na použitém materiálu, klasická krytina z masivu například nabízí opravdu dlouhou životnost, může být funkční i více než 100 let. Životnost můžete prodloužit správnou údržbou. Podlaha by se například neměla dostávat do kontaktu s vodou, také hrubé nečistoty snižují její životnost. Pravidelně by také mělo docházet k obnově ochranné vrstvy. Dopřejte podlahové krytině renovaci v podobě přebroušení a následného přelakování a uvidíte, že bude opět jako nová.